Kayseri Masa Tenisi Rating yönetim kurulu tarafından yapılan ve desteklediği turnuvalarda yapılan tekler maç sonuçları puanlaması, ilk katılımda ve katıldıktan sonra uyulması gereken kurallar aşağıda verilmiştir:


Puanlama

Puan hesabı nasıl oluyor?

Cevap : 3 tür puanlama var.

A. Sistem, kazanan oyuncunun puanının artması ve kaybeden oyuncunun puanının aynı miktarda azalması şeklinde çalışır. Bu nedenle puanların kontrolsuz yükselmesi, turnuvalara katılan oyuncuların sadece katıldıkları için puanının yükselmesi gibi durumlar söz konusu değildir. Puan farkı arttıkça puanı yüksek olan oyuncunun kazanabileceği puan düşer, bu nedenle hep zayıf oyuncularla oynayıp puanını arttırmak gibi bir durum olamaz.

B. Ayrıca sistem her maçtan sonra kazanan oyuncunun son 6 maçına bakar ve galibiyet serisi oluşmuş ise puan kazanımı çok daha fazla olabilir (son yapılan maçtan önceki 5 maçın 3ünde mağlup edilen oyuncular oyuncunun kendi puanından yüksek ise, kazanan oyuncunun yaptığı en son maçtan önceki puanına göre). Aynı şekilde kaybedenin de son 6 maçına bakılır ve 6 maçı da kaybetmiş ise puanı daha fazla azaltılabilir. Böylece oyuncu gerçek seviyesini daha hızlı ulaşır.

C. Turnuvalarda eleme, çeyrek final, yarı final ve final maçlarının katsayısı normal grup maçına göre farklıdır ve kazanana ekstra puan kazanma şansı verir.

Eklenen-çıkartılan puan oynayan iki oyuncunun puan farkına göre değişiklik gösterir. Burada iki şık gözönüne alınır :

Beklenen sonuç :
Puanı yüksek olan oyuncunun galibiyeti,
Beklenmeyen sonuç :
Puanı düşük olan oyuncunun galibiyeti.
Normal sonuçta alınan ve verilen puan beklenmeyen sonuçta alınan puandan daha azdır. Tablodaki değerler 3-0 veya 4-0 biten maçlar içindir. Eğer set farkı daha düşük ise alınan veya verilen puan daha düşük olur.
Puan farkı : Beklenen durum: Beklenmeyen durum:

0–12

12

12

13–37

11

13

38–62

10

14

63–87

9

16

88–112

8

20

113–137

7

25

138–162

6

30

163–187

5

35

188–212

4

40

213–237

3

45

238–?

2

48

Puan farkı : 2 oyuncunun arasındaki puan farkı
Beklenen sonuç, puanı yüksek olan oyuncunun yenmesi durumunda alınıp verilen puandır.
Beklenmeyen sonuç, puanı düşük olan oyuncunun yenmesi durumunda alınıp verilen puandır.

Örnek: A oyunucusunun puanı 25, B oyuncusunun puanı 200 olsun. A oyuncusu, B oyuncusunu 3-0 yenmiş ise;
Puan farkı: 200-25 = 175'dir. Durum ise beklenmeyen durum'dur. Tablodan bakarsak kazanana eklenecek (kaybedenden çıkartılacak) puan = 35'dir. Sonuç olarak A oyuncusunun yeni puanı: 25+35=60, B oyuncusunun yeni puanı: 200-35=165 olur.


KATILIM VE BAŞLANGIÇ

 1. Maçlarda 3 seti alan galip sayılacaktır.
 2. Turnuvalar, TT-Rating programı altında bulunan hazır turnuva programına ve katılımcı sayısına göre planlanacak ve turnuvaya katılacak sporcu sayısına göre grup ve gruplarda yer alacak kişi sayısı kurul tarafından belirlenecektir.
 3. Sisteme ilk katılan sporculara yönetim kurulu tarafından daha önce yapılan turnuvalar referans alınarak bir başlangıç puanı verilecektir.
 4. Sisteme daha sonra katılmak üzere başvuran sporcular, kurulun uygun gördüğü puan verilerek sisteme dâhil edilir. Kurul, sporcunun durumuna göre (puanı olan birkaç kişiyle maç yaptırılarak) maksimum başlangıç puanı veya daha aşağı bir puandan sisteme dâhil eder.
 5. Turnuvalara dışarıdan misafir olarak katılmak isteyen ve rating puanı olmayan oyuncuların oynayacağı gruplar kurul tarafından belirlenir.
 6. Her grupta yer alan sporcuların kendi aralarında yapacakları maçların sonuçları turnuva sonrasında yöneticilerden birisi tarafından TT-rating programına girilerek güncellenecektir. Turnuvalarda yapılan maç sonuçlarına göre değişecek rating puanları güncel olarak TT-rating programından ve programa bağlı android uygulamadan takip edilebilecektir.
 7. Yanlış girilen sonuçlar ilgili yönetici tarafından düzeltilecektir.

GENEL KURALLAR

 1. Sezon 1 Ocak’ta başlar 31 Aralık’ta biter.
 2. Whats-Up grubundan veya Facebook grubundan ilan edilecek turnuvalar yönetici onayı ile en az 7 kişinin katılımı ile yapılabilir. Maç sonuçlarına ait fotoğrafların turnuva için belirlenen yöneticiye gönderilmesi ile sistemde güncelleme yapılır.
 3. İl temsilciliği haricinde yapılan genel turnuvalar haricinde iki kişi haftada sadece bir defa rating dâhilinde maç yapabilir. Birden fazla yapılan maçlar sisteme girilmez ve puanı etkilemez.
 4. Belirlenen zamanda rating maçına gelmeyen oyuncu geçerli mazeret belirtmesi durumunda maçını rakibin belirleyeceği bir tarih ve saatte yapacaktır.
 5. Maçlar Kayseri Kadir Has Kongre Merkezi Masa Tenisi Salonu’nda, Talas Kapalı Spor Salonu’nda veya programdan ilan edilecek bir salonda yapılabilecektir.
 6. Rating sistemine dâhil olan oyuncular yılda en az 2 rating maçı yapmalıdır. Bu kurala uymayanlar sıralamada aktif listeden çıkartılır. Yapacağı ilk rating maçından sonra tekrar aktif listeye alınır.
 7. Yukarıda bahsi geçen kuralların haricinde bir durumla karşılaşıldığında kurul tarafından bir karar alınır ve gerekli görülürse talimatta değişiklik yapılarak güncel talimat Whats-Up grubundan ilan edilir.
 8. Yıllık aidat, program kirası ve top vb. ihtiyaçların karşılanması için yılda bir kez alınır. Sonradan sisteme dâhil olan sporculardan o yıl için belirlenen aidat alınır. 2019 yılı için aidat 50 TL olarak belirlenmiştir.